DİN KÜLTÜRÜ

2013 yılı itibari ile Ygs’de sorumlu tutulmaya başladığınız din kültürü dersinden toplam 5 soru sorulmaktadır. Bu soruları çözecek olanlar, ortaöğretimde din kültürü dersini zorunlu olarak almış öğrencilerdir. Eğer din kültürü dersini görmedi ya da muaf tutulduysanız, sizler için 36. Soru ile başlamakta olan 5 adet daha soru bulunmaktadır. Bu 5 adet soru felsefe dersinden olup, cevap anahtarında 36. Sorudan itibaren kodlamanız gerekmektedir. Din kültürü dersi henüz kısa zaman önce sınav konuları arasında yer almaya başladığından dolayı, birçok öğrenci ne yapacağını bilmemektedir. Sınava az zaman kala ne yapacağınızı bilmez bir halde kalmamak için şimdiden ygs din kültürü dersi nedir? Hangi konulardan sorumlusunuz ve ygs din kültürü dersine nasıl çalışılır öğrenmelisiniz.

YORUMLAMA YETENEĞİ KAZANMAK İÇİN KİTAP OKUYUN

Ygs din kültürü dersinin içeriği, çeşitli dinler ve kültürlerdir. Her din ile ilgili soru gelse de bu sorular genellikle paragraf soruları olmaktadır. Paragraflarda size bilgiler verilmektedir. İstenen ise; bu bilgileri doğru olarak yorumlayabilmeniz ve bu doğrultuda doğru cevabı bulabilmenizdir. Bunun için; diğer sözel derslerde olduğu gibi yorumlama yeteneğine sahip olmanız büyük önem arz etmektedir.

Sınav senesine kadar yeterince kitap okumuş bir öğrenci, din kültürü dersine çalışmalı mıyım diye düşünmeden tüm soruları rahatlıkla cevaplayabilir.

Şimdiye kadar hayatınızda kitapların yeri olmadıysa; sınav senesine yönelik bazı çalışmalar yapmanız gerekecektir. Başarıya ulaşmanız zor olmayacak olsa da ygs din kültürü dersine nasıl çalışılır bilmeniz gerekmektedir.

ÖZET KİTAPLARDAN KONU ÇALIŞIN

Ygs din kültürü dersine çalışmak için; piyasada bulunan konu özetli kaynaklardan yararlanmanız mümkündür. Bu konu özetli kitaplarda, din kültürüne ait tüm kavramları bulabilmeniz mümkündür. Bu kavramları bilmeniz size sınavda büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu neden ile konu özetli kitaptan konuyu okurken kavramları küçük renkli kâğıtlara yazarak, çalışma masanıza ya da duvara yapıştırmanız faydalı olacaktır. Bu kavramlara zaman zaman göz atmanız, deneme sınavlarında ve Ygs’de başarıya giden yolda ilerlemenize yardımcı olacaktır. Bunun haricindeki konular için ise; konu özetli kitabınızı 1 ya da 2 kere okumanız yeterli olacaktır.

SORULARLA VAKİT KAYBETMEYİN

Ygs din kültürü konularını okuduysanız ve aklınıza takılan herhangi bir konu yok ise; bu ders ile ilgili soru bankası çözerek zaman kaybetmeniz tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine, sosyal bilimler dersine ait bölüm denemeleri çözebilir ve bu denemelerde çıkan din kültürü sorularının nasıl olduklarını görebilirsiniz. Böylelikle hem sınavda karşınıza çıkacak soru tarzları hakkında fikir sahibi olursunuz hem de yanlış yaptığınız soruların nedenleri üzerinde durabilirsiniz. Genellikle yanlış yapılan sorular, yorumlama hatalarından kaynaklanmaktadır. Neyi farklı düşündüğünüzü gördüğünüzde ise; tekrar aynı tarz sorular ile karşılaştığınızda kolaylıkla cevap verebileceksiniz. Yapmış olduğunuz hatalar bilgi eksikliğinden kaynaklanmakta ise; sorudaki bilgiyi renkli bir kâğıda yapıştırarak, kavram tanımlarınız bulunmakta olduğu yere asabilirsiniz.